HIV? Mnie to nie dotyczy!

Wydaje ci się, że jeśli nie jesteś homoseksualistą albo nie pochodzisz z biednej afrykańskiej wioski, to temat HIV w ogóle cię nie dotyczy. Jesteś w absolutnym błędzie! Na zachodzie wzrasta liczba zakażeń wirusem HIV wśród par heteroseksualnych, uprawiających seks bez zabezpieczenia. W niektórych krajach europejskich ponad 1/3 nowych zakażeń tym wirusem pojawia się u kobiet. W zeszłym roku ponad 65 tys. Amerykanów i mieszkańców Europy Zachodniej stało się nosicielami wirusa HIV, dołączając do ponad pół miliona osób, żyjących z HIV w Europie Zachodniej i Środkowej oraz miliona Amerykanów, którzy są nosicielami wirusa HIV. Dzięki terapii antyretrowirusowej osoby zarażone wirusem HIV będą mogły żyć dłużej. Jednakże terapia ta nie jest lekarstwem na tę chorobę, co więcej, nie jest dostępna wszędzie i dla każdego. Od 2000 roku z powodu braku leków, liczba zgonów potroiła się w Europie Wschodniej, podczas gdy dzięki dostępności lekarstw liczba ta gwałtownie spadła w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Podczas stosunku ty i twój partner będziecie w pełni zabezpieczni tylko wtedy, jeśli będziecie unikać bezpośredniego kontaktu z płynami, które wydziela wasz organizm, tj. krew, sperma, śluz czy wydzieliny z pochwy. Skóra ust, pochwy, penisa i odbytu jest delikatna i bardzo łatwo zrobić na niej małe nacięcia czy ranki, które stanowią otwartą drogę dla zakażenia wirusem HIV czy innych chorób przenoszonych drogą płciową. By tego uniknąć, należy podczas każdego stosunku stosować zewnętrzną ochronę w postaci prezerwatywy.

Ryzykowna gra

Jasne, że najlepiej uprawiać bezpieczny seks, jednak czasami zdarzają się sytuacje podwyższonego ryzyka:

  • Kiedy sypiasz z wieloma partnerami, ryzyko, że któryś z nich jest nosicielem wirusa HIV rośnie.
  • Zażywanie narkotyków i/lub picie alkoholu w dużych ilościach zmienia postrzeganie przez ciebie świata oraz sprawia, że zachowujesz się zupełnie inaczej niż gdy jesteś trzeźwy.
  • Jeśli wstrzykujesz sobie narkotyki i dzielisz się strzykawkami z innymi, ryzyko zarażenia rośnie. By uniknąć zakażenia, stosuj nowe, czyste i sterylne igły do każdego zastrzyku.
  • Uprawiając seks analny jesteś bardziej narażony na zarażenie wirusem HIV, ponieważ skóra odbytu jest bardzo delikatna.
  • Jeśli mieszkasz w kraju, gdzie liczba zakażeń wirusem HIV jest wysoka, a dostęp do prezerwatyw jest ograniczony, najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia tym wirusem jest po prostu nieuprawianie seksu. Inna sprawa czy jest to wykonalne, ale pamiętaj, że cię ostrzegaliśmy!

Kto może zarazić się wirusem HIV?

Wirus HIV nie dyskryminuje i każdy może się nim zarazić. Od 25 lat liczba zakażeń wciąż rośnie i dotyka coraz młodszych osób (w zeszłym roku ponad połowa zarażonych to osoby w wieku 15-24 lat). Uprawianie seksu bez zabezpieczenia czy dzielenie się igłami i strzykawkami zwiększa ryzyko zarażenia wirusem HIV. Nikt nie ma wypisane na twarzy, że jest nosicielem, dlatego niemożliwe jest stwierdzenie, kto jest chory, a kto nie. Jednak przezorny jest zawsze zabezpieczony.

Dopóki nie ma lekarstwa, ktore uchroni nas przed zakażeniem wirusem HIV, zapobieganie i ochrona to najlepszy sposób, by nie zachorować.

Na koniec dobra rada: używaj nowej prezerwatywy za każdym razem, kiedy uprawiasz seks! Recykling jest dobry, ale nie wtedy gdy stawką jest zdrowie twoje i twojego partnera.